Proces gojenia rany składa się z kilku następujących etapów. Pierwszy etap to faza reakcji zapalnej, podczas której dochodzi do migracji komórek fagocytarnych, takich jak: makrofagi, granulocyty i monocyty. W drugiej fazie, proliferacji i angiogenezy, komórki te ulegają przekształceniu w fibroblasty produkujące włókna kolagenowe oraz dochodzi do proliferacji włośniczek z tworzeniem się naczyń krwionośnych. Podczas trzeciej fazy, modelowania i przebudowy, blizna staje się miękka i blednie. Okres powstawania i modelowania blizny trwa do 12 miesięcy.
Jednak nie we wszystkich przypadkach gojenie rany przebiega w ten sposób. Bywa, że blizna staje się przerosła lub rozrasta się w niekontrolowany sposób. Staje się ona wówczas twarda, gruba, mało elastyczna, dając bardzo nieestetyczny wygląd. Może także upośledzać funkcje stawów przez tworzące się przykurcze lub prowadzić do deformacji kości, co zdarza się zwłaszcza u dzieci.
Bliznowiec (keloid) jest to rodzaj patologicznego gojenia się skóry po niewielkim urazie z przerwaniem jej ciągłości. Tkanki bliznowca charakteryzują się niekontrolowanym rozrostem poza granice rany. Blizna przerostowa jest tkanką bliznowatą rozrastającą się tylko w obrębie uszkodzonej wcześniej skóry i nie rozrastającą się dookoła. Blizna taka jest gruba, zaczerwieniona i wystaje ponad powierzchnię skóry otaczającej.
Polecane zabiegi:
- Laser frakcyjny Emerge
- Laser frakcyjny Mosaic
- Osocze bogatopłytkowe
- Ostrzykiwanie sterydem
- Peelingi medyczne
Broda jest niezwykle ważną częścią naszej twarzy, który w dużej mierze decyduje o naszej atrakcyjności. Niewielki lub cofnięty podbródek zaburza proporcje twarzy. Zabieg korekcji brody pozwala przywrócić pożądana harmonię na twarzy. Do tej pory tego typu korekcje odbywały się tylko w sposób operacyjny i polegały na wszczepieniu specjalnego implantu.
Obecnie przy wykorzystaniu kwasu hialuronowego lub hydroksyapatytu wapnia taki zabieg jesteśmy w stanie wykonać w zaledwie kilka minut.
Kolejnym równie ważnym problemem, który nasila się wraz z wiekiem jest nadczynność mięśnia bródkowego. Na brodzie pojawiają się nierówności i tzw. „zwijanie”. Ten problem możemy wyeliminować za pomocą toksyny botulinowej potocznie zwanej botoksem.
Polecane zabiegi:
Cellulit, potocznie nazywany skórką pomarańczową, to lipodystrofia czyli nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Cellulit objawia się nierówną i pofałdowaną powierzchnią skóry. Cellulit najczęściej występuje na pośladkach, udach, biodrach, kolanach oraz ramionach. W miejscach występowania cellulitu widoczne są guzki i zgrubienia, przy dotyku bywają bolesne. Cellulit występuje u coraz młodszych dziewcząt a nierzadko również u mężczyzn.
Najnowsze badania tkanek wyodrębniły dwa rodzaje cellulitu:
- cellulit wodny – w ciele kobiety, począwszy od okresu dojrzewania, odkładają się zapasy wody i tłuszczu, aby przygotować się do ewentualnej ciąży. W kolejności postępuje przesunięcie wody i tłuszczów w kierunku zewnętrznej warstwy skóry i tkanki tłuszczowej. Pod koniec cyklu organizm wydala tą ,,nadwyżkę”, bardziej lub mniej skutecznie. Jeśli rytm hormonalny zostaje zaburzony, prowadzi to do powstania cellulitu.
- cellulit lipidowy – występuje w głęboko ułożonych warstwach skóry i w tkance łącznej, gdzie znajdują się komórki tłuszczowe i kwasy tłuszczowe dostarczane drogą krwi. W warunkach prawidłowych dochodzi do ich rozpadu na związki. W sytuacji odwrotnej komórki pęcznieją, zaczynają tworzyć się guzki określane potocznie jako „skórka pomarańczowa”.
Wyróżniamy 4 stadia rozwoju choroby:
- I stadium (obrzękowe): charakteryzuje się zmniejszeniem elastyczności, zwiększeniem możliwości ujęcia skóry w fałd, hipotermią, zwiększeniem „ciastowatości” skóry,
- II stadium (fibrozy- włóknienia): skóra jest blada, hypotermiczna, obserwuje się zwiększenie „ciastowatości” skóry, regionalne zmniejszenie elastyczności i zwiększenie zdolności ujęcia jej w fałd. Odczucia parestezji niezbyt wyraźne, a „pinch test” (test szczypania) jest negatywny.
- III stadium (sklerozy- stwardnienia): widoczna jest „skórka pomarańczowa”. Wyczuwalne są też drobne granulki w głębszych warstwach tkanki podskórnej, czasami pojawia się ból. Następuje zmniejszenie elastyczności skóry z rejonami skóry wiotkiej. Brak dolegliwości bólowych spontanicznych, czasami pozytywny „pinch test”.
- IV stadium (guzkowe): skóra blada, pofałdowana o wyglądzie przypominającym „materac”, regionalnie hypotermiczna, wiotka. Łatwo daje się ująć w fałd. Występują guzki pojedynczo lub w pakietach, bolesne palpacyjnie. Często zgłaszany jest ból spontaniczny. Pozytywny „pinch test.
Nie jesteśmy w stanie określić jednej konkretnej przyczyny powstania cellulitu. Wśród przyczyn wymienić można złą, niedostosowaną do potrzeb własnego organizmu dietę, brak ruchu, zaburzenia krążenia krwi oraz układu limfatycznego, uwarunkowania genetyczne (decydują o tym, czy nasze komórki tłuszczowe mają mniej, czy więcej receptorów wiążących tłuszcz), gospodarka hormonalna, duża liczba wypalanych papierosów (nikotyna zwęża naczynia krwionośne, co znacznie utrudnia dostarczanie komórkom tlenu i hamuje proces spalania tłuszczu), picie nadmiaru kawy, która ma duży wpływ na zatrzymywanie płynów w tkankach.
Polecane zabiegi:
• Karboksyterapia
• Mezoterapia igłowa
• Terapia manualna
Mówią, że dłonie są wizytówką człowieka. Są one ważnym elementem naszego wizerunku.
Z wiekiem skóra na dłoniach staje się bardziej wiotka. Następuje zanik mięśni i podskórnej tkanki tłuszczowej, co powoduje większą widoczność ścięgien oraz poszerzonych żył. Dłonie wyglądają na „wychudzone”. Oprócz tego dłonie bardziej niż inne części ciała narażone są na czynniki środowiskowe: promieniowanie UV, różnice temperatur. Na skórze zaczynają pojawiać się plamy słoneczne (starcze) oraz siatka zmarszczek.
Polecane zabiegi:
W procesie starzenia okolicy oka bardzo dużą rolę odgrywa zanik tkanki podskórnej oraz wiotczenie skóry. Zanikowi podlega również naturalna podściółka tłuszczowa przez co zapadają się pewne obszary twarzy. Głęboko pod skórą wiotczeją także mięśnie, które tworzą pewnego rodzaju rusztowanie dla skóry. W wyniku tych procesów zapada się skóra w obrębie oczodołu. Pojawia się zagłębienie biegnące od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka, dokładnie tak, jak płyną łzy. „Dolina łez” sprawia, że nasza twarz wygląda na smutną i zmęczoną.
W miejsce, gdzie tworzy się charakterystyczne zagłębienie dla „doliny łez” podajemy kwas hialuronowy. Bezpośrednio po zabiegu zagłębienie ulega spłyceniu, a z kolei cień tworzący się w obrębie oczodołu i policzka jest mniej widoczny. Twarz jest gładsza i ma bardziej wypoczęty wygląd.
Kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze bardziej wyraźniejszy. Wszystko za sprawą kwasu hialuronowego, który w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę. Ponadto kwas hialuronowy stymuluje również produkcję kolagenu, dzięki temu zagłębienie ulega spłyceniu, zmniejsza się zasinienie, a skóra ujędrnia się w miejscu poddanym terapii.
Efekt zabiegu utrzymuje się od 6 do 12 m-cy.
Polecane zabiegi:
Skóra w okolicy łokci i kolan z biegiem czasu staje się przesuszona, cienka i zwiotczała. W okolicy kolan dodatkowo gromadzi się nadmiar tkanki tłuszczowej i pojawiają się nielubiane przez nas „wałeczki”. Jest wiele sposobów, które pomogą rozwiązać te problemy.
Polecane zabiegi:
Nadwaga jest stanem, w którym organizm człowieka zgromadził zbyt dużą ilość tkanki tłuszczowej. Z nadwagą, a także otyłością, wiąże się wiele problemów zdrowotnych. Lekarze zwracają uwagę na konieczność przestrzegania zasad ograniczających ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości.
Badania zjawiska nadwagi i otyłości wykazują, że u pacjentów, u których obserwuje się nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej oraz znaczne zwiększenie masy ciała, często występują nieprawidłowe modele związane z odżywianiem oraz ogólnie rozumianym stylem życia.
Wiele osób zmagających się z nadwagą nie przywiązuje w ogóle uwagi, lub przywiązuje zbyt małą uwagę, do tego co je, w jakich ilościach, w jakich odstępach czasu.
Częstym błędem jest podjadanie między posiłkami. Obserwowane są duże dysproporcje między ilością jedzenia a aktywnością ruchową. Organizm dostaje duże ilości energii, jednak nie ma możliwości jej przetworzenia.
U części pacjentów, podczas wywiadu lekarskiego stwierdza się występowanie tzw. czynnika genetycznego, czyli mówiąc potocznie tendencje do tycia.
Zdarza się również, że przyczyny nadmiernego przybierania na wadze nie są związane z zaniedbaniami ze strony pacjenta, lecz są konsekwencją przewlekłych chorób, na które cierpi oraz leków, jakie w związku z nimi zażywa.
Duże ryzyko nadwagi obserwuje się u osób, u których gruczoły wydzielania wewnętrznego nie funkcjonują w sposób prawidłowy. Wówczas nadwaga może być skutkiem nieprawidłowej przemiany materii w organizmie.
Osobną grupę czynników stanowią kwestie związane z uwarunkowaniami psychospołecznymi. Czasami niewłaściwe nawyki żywieniowe, szczególnie podjadanie, są związane z psychiką człowieka. Często owe podjadanie jest reakcją organizmu na występujące sytuacje stresowe. Niekiedy zdarza się, że nadwaga jest konsekwencją czynników oddziałujących na dziecko jeszcze w życiu płodowym, a przede wszystkim nieodpowiednie odżywianie kobiety w trakcie ciąży.
Polecane zabiegi:
- Couching dietetyczny
- konsultacja obesitologiczna w celu wykluczenia insulinooporności
- Lipoliza iniekcyjna
Nie wszystkie nosy muszą od razu kwalifikować się do operacji plastycznej. W niektórych przypadkach można uzyskać zadowalającą korekcję nosa poprzez ostrzyknięcie kwasem hialuronowym. Pozwala on na natychmiastową korekcję garbu, nierówności i podniesienie grzbietu oraz czubka nosa, zwężenie oraz zmniejszenie nosa. Oczywiście poprzez użycie wypełniaczy nie osiągniemy tak radykalnych rezultatów, jak w przypadku ingerencji chirurgicznej, jednak zabieg pozwala na znaczną poprawę kształtu nosa. Niezmiernie ważne jest jednak to, że korekta dokonywana jest bez bólu, rekonwalescencji i bez możliwych powikłań pooperacyjnych a efekty zabiegu są natychmiastowe.
Polecane zabiegi:
Nie do końca jest znana przyczyna ciemnych obwódek wokół oczu. W dużej mierze powodem jest genetyka – niektóre osoby mają większą predyspozycję do występowania cieni pod oczami. O osobach, które mają cienką skórę, przez którą prześwitują drobne naczynia krwionośne mówi się, że mają defekt estetyczny i tzw. cienie charakteru naczyniowego.
Zmęczenie, ograniczona dawka snu, nieodpowiednie odżywianie to również ma wpływ na pojawienie się cieni pod oczami.
Ponadto przyczyną cieni pod oczami mogą być niektóre choroby nerek, wątroby, tarczycy oraz zaburzenia hormonalne zwłaszcza związanych z okresem przekwitania. Obrzęki z kolei mogą również być jednym z objawów alergii (szczególnie uczulenia na niektóre grzyby) ale także efektem ubocznym przyjmowanych leków.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale palenie papierosów i spożywanie alkoholu ma również sprzyjający wpływ na powstawaniu obrzęków i cieni pod oczami.
Najlepsze efekty w walce z problemami okolic oczu przynoszą zabiegi medycyny estetycznej, które mocno stymulują dając natychmiastowy efekt.
Polecane zabiegi:
Utrata owalu twarzy to jeden z największych problemów, pojawia się zwykle po 40 roku życia. Utrata jędrności skóry, której towarzyszy ubytek „poduszeczek” tłuszczowych policzka a także zmiany kostne powodują zaburzenia linii żuchwy. Wówczas dochodzi do odwrócenia tzw. „trójkąta młodości” i powstania nierówności skóry, tzw. „chomików”.
Najlepsze efekty w poprawianiu owalu twarzy dają łączone techniki zabiegowe.
Polecane zabiegi
Powieka górna u młodej osoby ma niewielki, naturalnie układający się przy ruchu fałdek skóry. Z wiekiem nasza skóra wiotczeje i tworzy się zwisający nadmiernie fałd powieki górnej. Najczęściej ten zwisający fałd skóry wywołuje nawyk odruchowego unoszenia brwi. Przez to ciągle marszczymy czoło, a to prowadzi do powstawania na nim zmarszczek poziomych.
Dodatkowo zmienia się układ kostny oczodołu, który ulega pogłębieniu. Łuk brwiowy zaczyna stopniowo zanikać i obniża się. Powoduje to mniejsze podparcie dla skóry powiek i ich opadanie. Oko wygląda zmęczone, nasilają się tzw. „kurze łapki”.
Polecane zabiegi:
- Jet plasma
- HIFU Ultraformer 3
- Mezoterapia igłowa
- Osocze bogatopłytkowe
- Kwas hialuronowy
- Mezotix (frakcyjna termoregeneracja skóry)
- Laser frakcyjny: Emerge
- Laser frakcyjny: Mosaic
- Nici liftingujące
Główną przyczyną powstawania przebarwień jest nadmierne odkładanie się melaniny w komórkach skóry. Na powstawanie przebarwień mają wpływ przede wszystkim czynniki hormonalne i genetyczne oraz ekspozycja skóry na promieniowanie ultrafioletowe, zaburzenia endokrynologiczne (np. choroby tarczycy, nadnerczy, jajników), ciąża, przyjmowanie leków hormonalnych np. doustnych środków antykoncepcyjnych, substancji o działaniu fototoksycznym bądź fotoalergicznym oraz stosowanie niektórych kosmetyków.
Przebarwienia powstają również jako efekt zejścia stanów zapalnych (np. trądziku, urazów skóry).
Najczęstsze przebarwienia pojawiają się na twarzy, dekolcie i grzbietach dłoni. Do najczęściej spotykanych przebarwień zaliczamy: piegi, plamy soczewicowate, ostudę, przebarwienia pozapalne i polekowe.
Zniwelowanie powstałych przebarwień nie jest proste i wymaga ogromnej determinacji, systematyczności i konsekwencji. Preparaty aplikowane w kuracji należy stosować regularnie, często przez wiele miesięcy. Preparaty rozjaśniające przebarwienia powinny być stosowane jako element kuracji łączonej z zabiegami u lekarza medycyny estetycznej lub dermatologa. Nie należy zapominać o całorocznym stosowaniu kremów z filtrem SPF50.
Polecane zabiegi
Rozszerzone naczynka krwionośne potocznie zwane pajączkami, zazwyczaj pojawiają się na twarzy, dekolcie i nogach. Najpierw pojawia się rumień, który nasila się pod wpływem emocji, a następnie stają się widoczne drobne, rozszerzone naczynka. Nie jest to jedynie defekt estetyczny, ponieważ rezultatem tego stanu może być m.in. trądzik różowaty. Rozszerzone naczynka na nogach mogą stanowić objaw schorzenia (niewydolności) żył. Z tego względu popękane naczynka należy leczyć, by nie doszło do ewentualnych powikłań.
Popękane naczynka pojawiają się pod wpływem zimnych lub gorących temperatur, ich gwałtownej zmiany, wiatru, emocji, słońca i picia alkoholu. Problem często występuje u kobiet ciężarnych w pierwszym trymestrze ciąży z powodu zmian w gospodarce hormonalnej, w szczególności ilości produkowanego przez organizm estrogenu i progesteronu, który zmniejsza napięcie ścian naczyń żylnych. To właśnie estrogen jest też przyczyną pojawiania się popękanych naczynek u kobiet stosujących hormonalne metody antykoncepcji.
Najbardziej podatne na pękanie naczynek są przede wszystkim osoby z suchą, cienką i delikatną skórą, która gwałtowniej reaguje na bodźce zewnętrzne. Słabe i pozbawione elastyczności naczynka przebiegają bliżej powierzchni skóry, dlatego też cera staje się nienaturalnie zaróżowiona. Fachowa nazwa takich zmian to teleangiektazje. Wyraźne, czerwone niteczki mogą do siebie ściśle przylegać. Wyglądają wtedy jak jednolite, zlane zaczerwienienie.
Pierwsze objawy rozszerzonych naczynek to zaczerwienienie nosa, policzków i przestrzeni między brwiami, a także uczucie gorąca na twarzy po wypiciu alkoholu, kawy i herbaty oraz po wejściu do ciepłego pomieszczenia.
Skóra z tendencją do rozszerzonych, pękających naczynek wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz profilaktyki chroniącej przed nasileniem się objawów.
Polecane zabiegi:
- Laser naczyniowy
- Peeling medyczne (kwas azelainowy lub migdałowy)
- Osocze bogatopłytkowe
Za jędrność naszej skóry odpowiada skóra właściwa, w której znajdują się fibroblasty, czyli komórki tkanki łącznej odpowiedzialne za wytwarzanie włókien kolagenowych i sprężystych. Elastyczność skóry to właściwość biomechaniczna, polegająca na zdolności skóry do odwracalnego odkształcania się, która polega na rozciągliwości, plastyczności, umiejętności dostosowywania się, a tym samym odporności na urazy mechaniczne.
Pierwsze symptomy wiotczenia skóry na skutek procesów starzenia obserwujemy już ok. 20 roku życia. Jako pierwsze pojawiają się kurze łapki i bruzdy nosowo-wargowe. To właśnie skóra pod oczami jest najdelikatniejsza i najcieńsza stąd szybciej traci swoją jędrność. Z kolei setki ruchów wykonywanych przez mięśnie naszej twarzy w ciągu każdego dnia pozostawiają ślady na naszej skórze w postaci zmarszczek wokół ust lub na czole. Najbardziej zauważalne zmiany na skórze twarzy pojawiają się tuż po czterdziestce. Skóra zaczyna wiotczeć a proces utraty jędrności coraz bardziej przyspiesza. Najboleśniej odczuwamy nie tyle zmarszczki mimiczne a zmianę owalu twarzy.
Przyczyny zwiotczenia skóry
Efekt wiotkiej skóry jest bezpośrednio związany z utratą jej gęstości. Wśród przyczyn można wymienić promieniowanie UV i brak profilaktyki przeciwzmarszczkowej. Szkodę wyrządza także nadmierne spożywanie cukrów oraz palenie papierosów. W momencie nadejścia menopauzy w organizmie kobiety zachodzą procesy hormonalne, które również mają ogromny wpływ na stan skóry. Na wiotczenie skóry wpływ ma także ubytek kwasu hialuronowego. Ta substancja odpowiada w dużej mierze za zatrzymywanie wody w skórze, co pozwala na utrzymanie optymalnego nawilżenia. Utrata jędrności skóry jest zatem związana zarówno z ubytkiem materiału podtrzymującego, jakim jest kolagen, jak i niedostatecznym nawodnieniem skóry. Wiotka skóra może być także efektem szybkiej utraty wagi.
Polecane zabiegi
Szyja zdradza nasz wiek, zwłaszcza gdy jest kontrast pomiędzy szyją a zadbaną twarzą. Skóra w okolicy szyi jest delikatna, cienka, posiada niewielką ilość tkanki tłuszczowej. Pierwsze bruzdy pojawiają się już w młodym wieku, zwłaszcza u tych osób korzystają często z solarium. Skóra w tym miejscu jest bardzo reaktywna, często się czerwieni i ulega podrażnieniom. Czasami w tej okolicy gromadzi się nadmiar tkanki tłuszczowej w postaci drugiego podbródka lub otłuszczenia całej szyi. W walce z tymi problemami pomaga nam szeroki wachlarz metod.
Nie możemy zapominać o dekolcie, który jest ozdobą każdej kobiety, który w dużej mierze jest narażony na szkodliwy wpływ promieniowania UV. Skutki fotostarzenia wywołują nierówną karnację, przebarwienia i odbarwienia oraz utrwalony rumień. Ponadto szybciej pojawiają się na nim zmarszczki i wiotkość skóry.
Polecane zabiegi:
Trądzik to problem dotykający nie tylko nastolatków, ale coraz częściej również ludzi dorosłych.
Trądzik ma zwykle podłoże dziedziczne – u osób podatnych na zachorowanie gruczoły łojowe wytwarzają więcej sebum. Najczęściej towarzyszy temu nadmierne rogowacenie skóry. Złuszczony naskórek zatyka wówczas ujścia gruczołów łojowych tworząc zaskórniki. Stają się one pożywką dla bakterii bytujących w mieszkach włosowych (Propionibacterium Acnes).
Kłopotom z cerą u nastolatków sprzyja gwałtowny wzrost wydzielania hormonów płciowych, które silnie pobudzają do pracy gruczoły łojowe. Po 20 roku życia, gdy poziom hormonów jest już stabilny, problem sam znika.
Nie wiadomo dokładnie, co może powodować trądzik u dorosłych. Lekarze przypuszczają, iż niektórzy mają po prostu osobniczą skłonność do nadprodukcji sebum, np. w wyniku zaburzeń w wydzielaniu hormonów. Praca gruczołów łojowych może nasilać się pod wpływem stresu (skóra jest jednym z organów silnie reagujących na bodźce psychiczne), a także wskutek zażywania niektórych leków – antydepresyjnych lub hormonalnych, zwłaszcza kortykosteroidów.
Trzy fazy rozwoju trądziku
Zmiany skórne mogą mieć różną postać w zależności od zaawansowania choroby.
- Zaskórniki to pierwsze stadium trądziku. Wyglądają jak białawe lub czarne punkciki (potocznie nazywane są wągrami). Pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na ramionach, dekolcie czy plecach, czyli w miejscach, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych.
- Grudki i krostki to średnio nasilona postać trądziku. Na skórze widać wypukłe, czerwonawe zmiany, które świadczą o rozwoju stanu zapalnego wokół gruczołów łojowych.
- Guzki o barwie sino-czerwonej, w środku wypełnione ropą – w tym stadium choroby zakażenie obejmuje głębsze warstwy skóry, a głębokie cysty pozostawiają trwałe blizny.
Polecane zabiegi:
- Peelingi medyczne
- Osocze bogatopłytkowe
- Mezoterapia igłowa
- Leczenie farmakologiczne
Powiększanie ust to jeden z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Zalecany jest osobom, które chciałyby powiększyć zbyt małe usta, zmienić ich kształt bądź nadać im sprężystości i je nawilżyć.
Zabieg jest także dobrym rozwiązaniem, gdy posiadamy zmarszczki powstałe na skutek palenia papierosów lub na skutek starzenia się tzw. zmarszczki palacza. Ten zabieg możemy wykonać w momencie, gdy zależy nam na rekonstrukcji ust lub korekty asymetrii. Zabieg ten przynosi dobre efekty u osób z zanikającym kolorytem.
Wskazania do zabiegu
Zanik czerwieni wargowej, utrata jędrności, zatarcie granicy pomiędzy czerwienią wargową i skórą są naturalną zmianą zachodzącą w przebiegu procesu starzenia. Zwiększenie objętości ust i podkreślenie konturu pozwalają na uzyskanie efektu odmłodzenia.
Polecane zabiegi:
Życie włosa można podzielić na trzy fazy odbywające się w cyklach następujących po sobie: pierwszą fazą jest faza wzrostu (anagen), w przybliżeniu dziewięćdziesiąt procent włosów na głowie jest właśnie w tej fazie. Włosy potrafią trwać w fazie wzrostu od 2 nawet do 8 lat. Po fazie wzrostu następuje faza przejściowa (katagen) i trwa znacznie krócej, od 2 do 4 tygodni. Ostatnią fazą rozwoju włosów jest faza spoczynku (telogen), która z kolei trwa 2 do 4 tygodni. Codziennie tracimy średnio ok. stu włosów i są to te włosy, które aktualnie są w fazie spoczynku, kiedy mieszek włosowy po prostu odpoczywa. Po wypadnięciu danego włosa w jego miejscu wyrasta nowy i cykl włosów się powtarza. Póki ilość wypadających włosów mieści się w normie nie ma powodów do obaw.
Jeśli jednak ilość włosów, jakie tracimy znacznie wzrośnie może to oznaczać, iż mamy kłopot z łysieniem. W przypadku wykrycia problemu, aby podjąć skuteczną terapię, należy poznać przyczynę ich wypadania.
Przyczyn może być bardzo wiele, zaczynając od czynników fizycznych, które są spowodowane np. naciąganiem włosów, chorobą psychiczną jak np. trichotillomanią, urazami termicznymi czy promieniowaniem jonizującym po substancje toksyczne. Wypadanie włosów może też być spowodowane lekami przeciwdrgawkowymi, przeciwtarczycowymi lub hormonami. Istnieją również choroby zakaźne, które powodują wypadanie włosów np. kiła czy inne choroby zakaźne wiążące się też z wysoką gorączką. Prócz chorób zakaźnych groźne dla naszych włosów mogą być również choroby układowe, choroby skóry owłosionej lub uwarunkowania genetyczne czy zatrucie organizmu np. rtęcią czy arsenem.
Najczęściej mamy jednak do czynienia z uwarunkowaniami genetycznymi oraz hormonami. Ok. 87% przypadków wypadania włosów jest spowodowane łysieniem androgenowym. Jest to rodzaj łysienia zwany również łysieniem typu męskiego. Proces łysienia rozpoczyna się od poszerzania zatok czołowych, a następnie atakuje centralną część szczytową głowy. Za przyczynę wypadania włosów w tym przypadku są hormony męskie – androgeny. Testosteron a właściwie jego pochodna, aktywniejsza postać dihydrotestosteronu atakuje mieszki włosowe powodując ich obkurczenie. Choć to dihydrotestosteron wpływa na obkurczanie mieszków włosowych to proces wypadania włosów w większej mierze uzależniony jest od uwarunkowań genetycznych. Gdyż to właśnie geny decydują o wrażliwości mieszków włosowych na pochodne testosteronu.
Polecane zabiegi:
- Mezoterapia igłowa
- Dr Cyj Hair Filler
- Osocze bogatopłytkowe
- Transfer komórek macierzystych SVF
Rodzaje zmarszczek:
- Zmarszczki mimiczne – powstają pod wpływem ruchu mięśni twarzy. Zmarszczki mimiczne stałe występują na czole, okolicy nosowo-ustnej oraz w wokół oczu. Mamy ograniczony wpływ na ich powstawanie, ale możemy je w sposób nieznaczny zmniejszyć.
- Zmarszczki grawitacyjne, statyczne – stałe, są to bruzdy nosowo-wargowe oraz opadające kąciki ust.
- Zmarszczki strukturalne (posłoneczne) – powstają na skutek ekspozycji słonecznej.
- Zmarszczki senne – powstają na skutek układania twarzy na poduszce – powstają fałdy na skórze kiedy śpimy.
Najlepszą strategią opóźnienia procesów starzenia w skórze i w całym organizmie są działania profilaktyczne. Najważniejsze z nich to unikanie promieniowania ultrafioletowego, tytoniu, zanieczyszczeń.
Powstawanie zmarszczek może opóźnić:
- używanie filtrów ochronnych przeciwsłonecznych o wysokim numerze fotoprotekcji,
- stosowanie kosmetyków zawierających antyoksydanty, retinoidy i inne substancje aktywne,
- suplementacja antyoksydacyjna
- zbilansowana dieta,
- zabiegi medycyny estetycznej.
Polecane zabiegi:
- Botox – korekcja zmarszczek mimicznych
◦ zmarszczki pionowe czoła („lwia zmarszczka”)
◦ zmarszczki poziome czoła
◦ zmarszczki wokół oczu „kurze łapki” (dwie strony)
◦ zmarszczki „palacza” - Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego (Juvederm, Saypha, Stylage)
◦ modelowanie – wypełnianie policzków (
◦ bruzdy nosowo – wargowe
◦ poziome zmarszczki na czole
◦ podniesienie kącików ust tzw. „linie marionetki”
◦ likwidacja cieni pod oczami
◦ zmarszczki nad ustami – zmarszczki „palacza” - Mezoterapia
- Osocze bogatopłytkowe
- Lipotransfer