W ostatnim czasie coraz więcej mężczyzn trafia do gabinetów medycyny estetycznej. O ile kobiety już od lat śledzą w prasie i internecie nowinki na temat zabiegów odmładzających, mężczyźni są zwykle zupełnie „zieloni”

czy mężczyźni korzystają z zabiegów medycyny estetycznej
Obraz Pexels z Pixabay

Na szczęście przekonanie, że dbanie o siebie jest przypisane mężczyznom zniewieściałym to już przeszłość. Teraz wszyscy chcemy być młodzi, piękni i bogaci… Zadbany wygląd przydaje się nie tylko w życiu zawodowym, często późne ojcostwo również jest silną motywacją do odwiedzenia lekarza medycyny estetycznej. Jak przygotować się do tej wizyty i jak rozsądnie wybrać zabiegi?

Zabiegi dla mężczyzn

Najważniejszy jest – jak zwykle w życiu – dobry wybór partnera. W tym wypadku lekarza. Panowie rzadko przyznają się do zabiegów odmładzających, czyli na radę kolegi nie ma co liczyć… Reklama w internecie – różnie bywa z uczciwością reklamodawców. Niestety bardzo często opisy wprowadzają w błąd i zabieg opisywany jako niebolesny wyciska z oczu łzy, a ten, który po jednym spotkaniu miał odjąć 10 lat, okazuje się być całkowicie nieskuteczny. Decyzja jest bardzo trudna. W końcu efekty działania zabiegu mogą, a nawet powinny być widoczne przez dłuższy czas. Dlatego warto zastanowić się, jaki wybrać zabieg i kto powinien go wykonać. Na pewno musi to być lekarz z wieloletnim stażem, bo medycyna to połączenie rzemiosła i sztuki, a wiadomo że tylko „trening czyni mistrza”.

Doświadczony lekarz przeprowadzi wnikliwy wywiad, dowie się, jakie są ewentualne przeciwwskazania oraz zaplanuje zakres zabiegów odmładzających. Specjalista medycyny estetycznej ma obecnie do dyspozycji całe spektrum działań opóźniających procesy starzenia oraz korygujących jego skutki. Nie powinno dziwić, jeśli plan „odnowy” będzie obejmował wiele różnych zabiegów i sam proces potrwa kilka tygodni lub miesięcy. Chyba nawet jest to lepsze rozwiązanie, bo mężczyźni nie chcą zmian spektakularnych, a jedynie prawie niezauważalne „odświeżenie” wizerunku.

Obecnie największym powodzeniem cieszą się zabiegi typu „lifting bez skalpela”. Opadnięty owal twarzy to chyba najbardziej charakterystyczna cecha procesu starzenia. Kolejnym problemem są opadnięte powieki oraz tzw. dolina łez – charakterystyczna”podkówka” i bruzda przecinająca policzek pod okiem. Współczesna medycyna ma na te wszystkie problemy rozwiązania. Nie będę wprowadzać Panów w błąd – nie są one z natury bezbolesne!

Wręcz przeciwnie! Na szczęście, doświadczeni lekarze potrafią sobie radzić z bólem podczas tych zabiegów. To fakt szczególnie ważny dla mężczyzn!

Opadający owal twarzy u mężczyzn

Opadnięty owal jest wskazaniem do zabiegów liftingujących, wsród których obecnie prym wiedzie Ultraformer 3. Jest to bardzo skuteczny zabieg ultradzwiękowy, którym praktycznie możliwe jest „przyklejenie” owalu twarzy do żuchwy. Zabieg jest zwykle jednorazowy. O ile nie spowoduje siniaków, następnego dnia pacjent może podjąć normalną aktywność społeczną.

Opadające powieki u mężczyzn

Opadnięte powieki to również nie problem dla dzisiejszej medycyny. Począwszy od lekkiego uniesienia brwi za pomocą toksyny botulinowej (zabieg jest skuteczny tylko u młodszych pacjentów, z niewielkim nawisem powiek), skończywszy na zabiegu chirurgicznym. Po drodze, czyli dla ogromnej większości mężczyzn, zwłaszcza tych, którzy boją się skalpela, polecana jest tzw. nieinwazyjna blefaroplastyka plazmowa. Cóż to takiego? To zabieg obkurczenia skóry powiek za pomocą wiązki plazmy. Zabieg wymaga znieczulenia okulistycznego, dobrze więc gdy wykonuje go lekarz okulista zajmujący się estetyką. Bezpośrednio po zabiegu pojawia się obrzęk, który utrzymuje się 1-2 doby. Na skórze powiek i czoła nad powiekami pojawiają się bardzo maleńkie, prawie niewidoczne strupki, które odpadają po kilku dniach. Zabieg zwykle wymaga powtórzenia po miesiącu – mówi dr Marzena Lorkowska-Precht.

Podkrążone oczy tzw. „zmęczone oczy”

Zmorą wielu mężczyzn są podkrążone oczy. I na ten problem znamy rozwiazanie. Odpowiedni kwas hialuronowy jest praktycznie jedynym – oprócz skalpela – ratunkiem dla „zmęczonych oczu”. Okolica oka jest niezwykle trudna, dlatego – aby zapobiec powikłaniom – zabieg powinien wykonywać doświadczony lekarz odpowiednim preparatem. Kwas hialuronowy ma naturalną zdolność wiązania wody. Zdolność ta, niezwykle korzystna w innych okolicach, w regionie oczodołu jest wręcz niebezpieczna. Obrzęk okolicy oka po podaniu preparatu może spowodować uciśnięcie naczyń krwionośnych i limfatycznych, a co za tym idzie pojawienie się charakterystycznych wałeczków – niestety na wiele miesięcy. Dlatego tak ważne jest aby, w okolicy oczu zastosować tylko kwas hialuronowy dedykowany tej okolicy np. Juvederm Volbella. Tylko kwas hialuronowy o przewidywalnej zdolności wiązania wody umożliwia bezpieczny i skuteczny zabieg. Warto sprawdzić, czy lekarz odbył specjalne szkolenie obejmujące zabiegi w okolicy oczu. Powinien posiadać stosowny certyfikat. Można też zadzwonić do firmy zajmującej się dystrybucją preparatów – chętnie udostępnią nazwiska doświadczonych specjalistów. Kwas hialuronowy jest także doskonałym remedium na zapadnięte policzki oraz skronie. W tych okolicach używamy preparatów o większej gęstości, tzw. wolumetrycznych, aby skutecznie uzupełnić zagłębienia skroni, delikatnie wypełnić policzki i unieść linię żuchwy. Nowoczesne preparaty kwasu hialuronowego są tak plastyczne, że już natychmiast po zabiegu pacjent nie będzie miał wrażenia ciała obcego pod skórą. Ponieważ preparaty zawierają środek przeciwbólowy pacjent zniesie zabieg bez większych niedogodności.

Mężczyznom polecamy także inne, mniej inwazyjne zabiegi np. karboksyterapię, mezoterapię i pilingi medyczne. Wszystkie te zabiegi mają na celu podtrzymanie kondycji skóry i walkę z jej niedoskonałościami np. zmianami potrądzikowymi, przebarwieniami i oczywiście wiotkością. Chociaż zabiegi stanowią często serie nakłuć, nie są bolesne i pacjent następnego dnia może w pełni aktywnie żyć. Można również, z małymi wyjątkami, wyko-
nywać je w każdym okresie roku. Szczególnie polecane są po lecie, kiedy skóra jest wysuszona słońcem i wiatrem a drobne plamki pojawiają się na twarzy i dłoniach.

Zabiegi na skórę głowy

Mężczyźni to także kandydaci do zabiegów na skórę głowy. Wysoki poziom testosteronu i duża wrażliwość receptorów na ten hormon przejawia się tendencją do utraty włosów, często juz w młodym wieku. Zabiegi mezoterapii z zastosowaniem odpowiednich preparatów – najlepiej osocza bogatopłytkowego, potrafią skutecznie opóźnić proces łysienia.

Pacjent – mężczyzna może oczywiście poddać się wielu innym zabiegom np. zamykać naczynia krwionośne, wykonywać zabiegi resurfacingu laserowego. Praktycznie całe menu dostępne dla kobiety może być przeznaczone również dla mężczyzny. Wiemy jednak, że panowie lubią zabiegi szybkie i bardzo skuteczne, dlatego polecamy im wyżej wymienione.