Możemy, ale do wykonania takiego zabiegu konieczna jest wiedza, doświadczenie i odpowiedni sprzęt, który jest bezpieczny dla narządu wzroku. Najbezpieczniejsze do stosowania w bezpośredniej okolicy oka są lasery wykorzystujące długość fali poniżej 400nm i powyżej 1400nm. W Artismed mamy taki laser – Emerge. Jest to laser frakcyjny, który w wyniku mikrouszkodzeń w kontrolowany sposób pobudza skórę i zagęszcza skórę, poprawiając jej kondycję i strukturę. Efektem jest młodsza i zdrowsza skóra, spłycenie zmarszczek i blizn, poprawa elastyczności i jędrności skóry. Warto też nadmienić, że jest to jedyny laser mający certyfikat FDA do redukcji tzw. kurzych łapek.

Po zabiegu laserem Emerge skóra jest zaczerwieniona, obrzęknięta i może piec. Objawy te ustepują w ciągu kilku godzin. Nie należy w tym czasie wykonywać makijażu. Przez okres jednego miesiąca powinno się stosować kremy z filtrem UV 30-50 oraz kremy łagodzące podrażnienia, np. emulsja Palpaderm 2-3xdziennie. Jeżeli pojawią się mikrostrupki, to nie należy ich zdrapywać. Podczas zabiegu można odczuwać dyskomfort opisywany jako ukłucia mikroigiełek. Sam zabieg nie wymaga znieczulenia. Wstępny efekt po zabiegu widoczny jest po 2-3tyg. Najlepiej powtórzyć go przynajmniej 3 razy w odstępie 2-3tyg.

Przeciwwskazania do zabiegu: Terapie retinoidami i izotretinoiną, zioła/leki światłouczulające (niektóre antybiotyki i leki przeciwdepresyjne), aktywne infekcje w miejscu zabiegu, choroby nowotworowe, stany zapalne skóry ( w tym łuszczyca, atopowe zapalenie skóry), peelingi i opalanie skóry w ciągu ostatnich 2tyg, ciąża, nieuregulowana cukrzyca.

Emerge efekt przed i po 

Warto pracę lasera wspomagać dodatkowymi zabiegami niechirugicznymi, np. mezoterapią mieszankami aminokwasów i kwasu hialuronowego lub osoczem bogatym w czynniki pobudzające dodatkowo komórki skóry, peelingami chemicznymi, toksyną botulinową czy odpowiednią pielęgnacją tej wyjątkowo delikatnej okolicy (dobieramy ją bezpośrednio po zabiegu). Jeżeli na powiekach występują łagodne zmiany (np. brodawczaki lub włókniaki), dla lepszego efektu kosmetycznego warto je usunąć np. plazmą.

dr Katarzyna Ciepłowska

lekarz medycyny estetycznej, lekarz rezydent w Klinice Okulistyki